Kategorie:

Podstawowe informacje o kredytach gotówkowych

Najważniejsza zaletą kredytów gotówkowych jest dowolność celu. Jest to bardzo korzystne dla kredytobiorcy, ponieważ nie musi on deklarować celu na jaki chce przeznaczyć pieniądze, tak jak w przypadku innych kredytów – mieszkaniowych, inwestycyjnych czy samochodowych.

Kredyty gotówkowe to uproszczone procedury

Z racji, że kredyty konsumenckie nie wymagają wielu procedur, to czas otrzymania środków jest bardzo zadowalający. Kredytobiorca wstępną decyzję o kredycie powinien otrzymać w kilka minut. Aby bez problemu zaciągnąć kredyt gotówkowy, wystarczy pozytywna historia w BIK-u, brak jakichkolwiek innych zobowiązań kredytowych oraz stałe źródło dochodu. Spełniając te 3 podstawowe warunki możemy być pewni otrzymania pozytywnego wyniku decyzji kredytowej. Jednak chcąc, by bank udzielił nam kwoty wyższej niż 10.000zł, mogą pojawić się problemy w postaci konieczności zgody współmałżonka, poręczyciela czy minimalnego dochodu netto (np. 2500zł/miesięczne).

Uwaga na koszty

Kredyt gotówkowy to przede wszystkim prosta droga do otrzymania pieniędzy – bez zbędnych wymagań, wystarczy być tylko wiarygodnym dla banku. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami, ponieważ nie dajemy bankowi żadnego ubezpieczenia, w formie na przykład – hipoteki.

Samo oprocentowanie nie decyduję w znacznej mierze o kosztach. Należy zwrócić uwagę na prowizję oraz inne opłaty zapisane w umowie „drobnym druczkiem”. Może się na przykład okazać, że za obniżenie prowizji zapłacimy wyższe odsetki, lub na odwrót. W dodatkowe koszty kredytu wchodzi również ubezpieczenie, opłata przygotowawcza oraz w zależności od oferty – konieczność przeniesienia konta osobistego do banku w którym staramy się o gotówkę.

Zwróć uwagę na RRSO

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, w skład w której wchodzą wszystkie koszty, które kredytobiorca poniesie w ramach kredytu – w tym przypadku, gotówkowego. Wszystkie wyżej wymienione dodatkowe opłaty oraz oprocentowanie, będzie więc uwzględnione w RRSO, dlatego jest to najważniejszy parametr oferty, względem którego można określić jej atrakcyjność.