Kategorie:

Kredyt hipoteczny – dobre rady

Kredyt hipoteczny to rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób marzących o własnym lokum, o czym warto pamiętać decydując się na nie?

Dlaczego ludzie decydują się na kredyt hipoteczny? Z prozaicznych przyczyn, nie stać ich na zakup mieszkania za gotówkę. To dobre rozwiązanie. Jednak należy podejść do niego z rozwagą. Doradcy finansowi radzą, by rata kredytu nie przekraczała 30% naszego dochodu netto. Warto przy tym pamiętać o przygotowaniu wkładu własnego. Obecnie banki wymagają przynajmniej 10-20% wartości nabywanej nieruchomości. Wysoki wkład własny to niższy kredyt, a co za tym idzie nisza rata i koszt kredytu.

Na jaki czas powinniśmy wziąć kredyt? To zależy, oczywiście kierujemy się wysokością miesięcznej raty, a im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata, jednocześnie wraz ze wzrostem okresu kredytowania wzrasta też koszt całego kredytu. Choć doradcy twierdzą, że 20 lat, to maksymalny okres kredytowania pod względem opłacalności i kosztów, to jednak mało kogo stać na tak krótki okres kredytowania. A co z nadpłatami? Czy warto ich dokonywać? Tak, pod warunkiem, że nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Z drugiej strony, jeśli nie mamy żadnych oszczędności, to lepiej, zamiast nadpłaty odłożyć zgromadzone pieniądze na wypadek nieplanowanych wydatków czy np. utraty pracy. Dopiero posiadając, pewną poduszkę finansową, możemy myśleć o nadpłacie.

O tym pomyśl przed wzięciem kredytu

Na dobry początek warto zapoznać się z naszym obecnym stanem w BIK. W BIKu znajdziemy ocenę punktową naszej osoby. Możemy wykupić sobie raport, który zawiera nasze obecne zobowiązania oraz historię naszych starych zobowiązań. Możemy wykupić zarówno pojedynczy raport, jak i wykupić roczny abonament, który pozwala nam raz w miesiącu wygenerować raport o bieżącym stanie naszych zobowiązań.

Przed wzięciem kredytu warto przemyśleć kilka kwestii. Po pierwsze zastanówmy się nad tym, jakiego metrażu potrzebujemy. Każdy dodatkowy metr kwadratowy to dodatkowe koszty. Warto też przemyśleć, czy to rzeczywiście ma być mieszkanie na całe życie. Wiele osób, które kupuje mieszkanie, kilka lat później postanawia je zmienić na mniejsze/większe. Postaraj się też ograniczyć emocje przy wyborze mieszkania. Oglądając mieszkanie, pamiętaj o tym by myśleć o nim pod kątem ewentualnego remontu i kosztów z nim związanych. Jeśli widzimy, że remont będzie niezbędny, to pomyślmy o skredytowaniu go. Z drugiej strony, nie przesadzajmy też z wysokością kredytu, niepotrzebnie wydłużając okres kredytowania. A zanim udamy się do banku po zaciągnięcie kredytu, warto zadbać o swoją zdolność kredytową. Warto znacznie wcześniej zadbać też o pozytywną ocenę w BIK. Zbyt niska ocena punktowa może wiązać się z odrzuceniem wniosku. Bank lubi wiedzieć z kim ma do czynienia, dlatego załóżmy kartę kredytową, oczywiście operujmy nią rozsądnie, spłacając kredyt w terminie. Możemy też wziąć pożyczkę na dowolny cel i spłacić ją w terminie lub przed. Kolejną możliwością jest kupienie produktu na raty. W taki sposób możemy zbudować dobrą historię kredytową. Możliwości budowania dobrej historii kredytowej jest wiele. Nie przesadźmy tylko, by nie obróciło się to przeciwko nam. Rozsądne zarządzanie zobowiązaniami na pewno nam się zwróci. Pamiętajmy też o tym, by nie przekraczać limitów kredytowych. Oczywiście raz na jakiś czas możemy wykorzystać dostępny limit, ale nie warto tego robić co miesiąc. Pamiętajmy też o terminowym spłacaniu rat kredytowych, opóźnienia w spłacie to najgorsze co możemy zrobić.