Kategorie:

Jaki kredyt gotówkowy wybrać?

Dokonując prostej analizy rynku bankowego w Polsce nie trudno nie odnieść wrażenia, że praktycznie każdy z banków proponuje najlepszy i najtańszy kredyt. Przynajmniej w ten sposób są przedstawiane te produkty w reklamach. Potencjalnemu kredytobiorcy może się wręcz wydawać, że wszystkie kredyty są dokładnie takie same, a więc kosztują tyle samo i mają takie same warunki. Tymczasem sięgając po kredyt gotówkowy – nota benne najchętniej wybierany przez polskich konsumentów – warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by rzeczywiście związać się najkorzystniejszą dla swojego portfela umową.

Zanim podpiszesz umowę

W sprawach finansowych ważna jest rozwaga i niebywała czujność. Tutaj nie ma miejsca na nieprzemyślane decyzje. Kredyt gotówkowy to poważny krok, który będzie miał wpływ na nasz domowy budżet, dlatego, zanim po niego sięgniemy, zastanówmy się, ile tak naprawdę potrzebujemy pieniędzy. Odrzućmy rzeczy mniej ważne — nawet jeśli nas bardzo kuszą, a mogą poczekać, nie warto ich doliczać do kredytu. Kolejno nie kieruj się wyłącznie podawanym w reklamach oprocentowaniem. Odszukaj RRSO, które jest całkowitym kosztem kredytu. Może się bowiem okazać, że nasz niski procent jest tylko wabikiem. Pamiętaj, że kredyt gotówkowy to produkt bankowy, więc nie daj się zwieść innym instytucjom, które nie posiadają funduszu gwarancyjnego i nie są objęte odpowiednim nadzorem państwa.

Dodatkowe niuanse

Jak już wspomnieliśmy, praktycznie każdy bank ma swoje oferty kredytowe. Wybierajmy te, w których cenie zawarte jest ubezpieczenie. To swego rodzaju parasol bezpieczeństwa, który pozwoli nam w nieprzewidzianych sytuacjach wyjść obronną ręką z trudności związanych ze spłatą. Dobry kredyt umożliwia także chwilowe zawieszenie jego spłaty oraz możliwość dopasowania rat do indywidualnych możliwości. Jeśli chodzi o raty, zastanówmy się, czy wolimy, by były one w stałej kwocie, czy może wolimy raty malejące.

W wyborze kredytu gotówkowego mogą nam pomóc internetowe porównywarki, które w kilka chwil wskażą te produkty, które najlepiej odpowiadają naszym wymaganiom. Zanim podpiszemy umowę, sprawdźmy, czy wszystko się zgadza. Czytajmy i zadawajmy pytania, bądźmy wyczuleni na takie aspekty jak wspomniane RRSO czy warunki ubezpieczenia.