Kategorie:

Dobry kredyt, dobre warunki

Kredyt gotówkowy to dla wielu osób szansa na zrealizowania większych wydatków. Dzięki niemu można otrzymać niemal od zaraz potrzebne sroki, a później na spokojnie je spłacać, mając już jednocześnie zrealizowany zakup czy inny wydatek. Dużą zaletą kredytu gotówkowego jest to, iż jest on dość uniwersalny, jeśli chodzi o cel, na który może być przeznaczony. Można go bowiem przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, a więc może to być na przykład zarówno zakup nowego komputera, jak i wyjazd urlopowy. Dużą zaleta jest to, że dość szeroka jest oferta rynkowa, wiec jest w czym wybierać, a wybierając dobrze można uzyskać kredyt na bardzo korzystnych warunkach.

Przy wyborze kredytu olbrzymie znaczenie mają jego koszty. Najważniejszym ich składnikiem jest oprocentowanie kredytu, które informuje bezpośrednio o tym, ile kredyt będzie nas kosztował. Zaś ważnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość oprocentowania jest wysokość stóp procentowych ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej. Z tego względu istotne znaczenie ma również wybór rodzaju oprocentowania. Wybierając oprocentowanie zmienne ryzykujemy wyższymi kosztami kredytu w przypadku podwyżki stóp procentowych, ale jednocześnie mamy szansę na niższe koszty, jeśli stopy procentowe zostaną obniżone. Jeśli jednak chcemy uniknąć ryzyka związanego ze zmianami stóp procentowych, to możemy wybrać oprocentowanie stałe, które będzie miało jednakową wartość przez cały czas trwania kredytu.

Jednak nie samo oprocentowanie, czy koszty kredytu w ogóle są jedynym ważnym czynnikiem. Duże znaczenie ma to, w jaki sposób kredyt będzie spłacany. Chodzi tu o to, jak długi będzie czas spłaty oraz jaka będzie wysokość rat. Możliwy jest również wybór pomiędzy ratami równymi, czyli o jednakowej wysokości oraz ratami malejącymi, których wysokość spada wraz z sukcesywna spłata kredytu. Dzieje się taka dlatego, że przy ratach malejących odsetki są naliczane od kapitału niespłaconego, a tego w wyniku regularnej spłaty jest rzecz jasna coraz mniej. Wybierając jednak raty malejące trzeba liczyć się z dość dużymi początkowymi ratami.

Zaciągnięcie kredytu wiąże się często z koniecznością posiadania tzw. zdolności kredytowej. Bank, aby sprawdzić naszą wiarygodność jako kredytobiorcy może poprosić nas o zaświadczenie o wysokości dochodów, albo też o zabezpieczenie kredytu w postaci podżyrowania, czy ubezpieczenia.